Habár globálisan egyre kevesebb beépíthető terület áll a rendelkezésünkre, városaink továbbra sem vertikálisan, hanem horizontálisan növekednek. Az égbe törő épületek helyett még mindig inkább a kertes házakra, parkkal rendelkező lakóövezetekre van igény. Épp ezért a korábbi város széli – ma már egyre inkább frekventált területnek számító – régi ipartelepek iránt megnőtt az ingatlanberuházók érdeklődése. De vajon mit rejt a talaj?
A fenntarthatóság szempontjából kiemelt jelentőséggel bír, hogy a városok növekedése ne a természet rovására történjen, ne zöldmezős, hanem a már egyébként is igénybe vett barnamezős területeken. Utóbbiak esetében a területen már meglévő épületek felújításával, új funkcióval való ellátásával a beruházó megfelelhet a körforgásos gazdaság elveinek is, hiszen újrahasználat történik. A felhagyott gyárak, ipartelepek területei sok szempontból ideálisak az ingatlanbefeketők számára, hiszen jól megközelíthető helyen vannak (gondoljunk csak a Nyugati pályaudvar mögötti területre, a Csepel Művekre vagy épp az Óbudai Gázgyárra), kiépített infrastruktúrával rendelkeznek (azaz közművesítettek) és relatív olcsók.
Az olcsóság azonban megtévesztő, hiszen a föld alatt olyan szennyezések lapul(hat)nak, amelyek miatt a terület alkalmatlan lehet például lakóházak építésére. Előtte ugyanis kármentesítésre van szükség, amit a szennyezés típusának, kiterjedésének alapos feltárása előz meg.
Arról, hogy valójában mennyi szennyezett és ezért kihasználatlan értékes terület van hazánkban, csak óvatos becslések vannak. Azonban ez nem magyar sajátosság, Európa szerte ugyanez a helyzet. Az Európai Unió dolgozik azon, hogy egységes terminológia és jogszabályi keretek megalkotásával a tagállamok pontos, nyomon követhető adatbázisokat hozzanak létre. Jelenleg a szennyezett területek számát – csak Európában! – 2,8 millióra tippelik.
További hátráltató tényező, hogy a kármentesítés nemcsak költséges, hanem időigényes folyamat is. Ez az oka annak, hogy kevés befektető vág bele barnamezős beruházásba.
Mégis miként lehet elkerülni, hogy olyan területet vásároljunk, amely kármentesítésre szorul?
Még a vásárlás előtt környezetvédelmi felülvizsgálaton kell átesnie a területnek. A teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálat a környezeti elemek teljes spektrumát lefedi.
Amennyiben a környezetvédelmi felülvizsgálaton fény derül arra, hogy a terület szennyezett, és úgy döntünk, hogy vállaljuk a kármentesítés folyamatát, érdemes a feladattal egy ezen a területen nagy tapasztalattal rendelkező céget megbízni, amely az elérhető legmodernebb technológiákkal, a fenntarthatóság szempontjainak (pl. energiatakarékosság) figyelembe vétele mellett végzi el a munkát.
A folyamat lépései az alábbiak:
Az első lépés az archív adatok begyűjtése és a várható szennyezőanyagok fajtájának meghatározása. Ezek alapján lehet a tényfeltárás metodikáját és módszereit meghatározni. Az ismereteknek megfelelően kell stratégiát választani (hierarchikus vagy célirányos, illetve esetenként a kettő kombinációját). Az archív anyagok kiértékelését, az esetleges bioindikációk figyelembevételét a közvetett vagy közvetlen tényfeltárási módszerek, hidrogeológiai, talaj póruslevegő vizsgálatok, mintavételek, kémiai elemzések, modellezések, kockázatelemzések követik.
Az így szerzett ismeretek alapján készül el a műszaki beavatkozási terv, mely az adott területre az alkalmazhatóság, hatékonyság és gazdaságosság szempontjából a legcélszerűbb kármentesítési megoldást tartalmazza. A műszaki beavatkozás kockázatelemzéssel meghatározott helyszín-specifikus egyedi kármentesítési határértékhez van rendelve, amely határérték elérésével a műszaki beavatkozás lezárul. A beavatkozás befejezését záródokumentációban kell dokumentálni. Ezt követően a területen a kármentesítés ideje alatt működtetett monitoring rendszer felhasználásával kármentesítési utómonitoringot kell végezni, melynek időtartama jellemzően 4-5 év.
A kármentesítések kivitelezésének alapját képezi:
A Zábrák Kft. szolgáltatásai lehetőséget nyújtanak már a beruházás, fejlesztés, ingatlan vásárlás kezdeti szakaszától kezdődően szakmai segítség igénybevételére. Cégünk teljes körű szolgáltatást nyújt környezeti állapotfelmérésben és felülvizsgálatban, a szükséges engedélyek lebonyolításában, folyamatos környezetvédelmi monitoringban. Amennyiben a feltárt szennyezettség azt kívánja, akkor több évtizedes kármentesítésben szerzett tapasztalatunkkal, kármentesítési rendszereinkkel a tervezéstől egészen a kivitelezésig állunk megrendelőink rendelkezésére.
A világ népességének nagyobbik fele már most is városokban él és ez a dinamika csak nőni fog a jövőben. Kiemelt jelentősége van annak, hogy az ingatlanfejlesztések és a különböző területhasználati módok – legyen szó lakóépületekről, irodaházakról, vagy épp egy új kulturális negyedről – ne újabb zöld területeket vegyenek el a városlakóktól, hanem a már rendelkezésre álló, barnamezős kapacitásokat használják ki.
Tervezőiroda: 1112 Budapest, Csárda utca 5.
Telephely: 8600 Siófok, Somlay Artúr utca 11.
Telefonszám: +36 (1) 341-1998
E-mail: zabrak@zabrak.hu