Szemétszedés - és ami mögötte van

2022.06.23

IMG_7811_2.jpg

A 2022. június 16 és 19. között megrendezett verseny célja – ahogy arról korábban már írtunk – a Tisza és árterének megtisztítása az áradások alkalmával lerakódott magyar, román és ukrán eredetű hulladékoktól. Mivel a PET-palackot – súlyából fakadóan – könnyen viszi a víz, ezért főként ezzel a hulladéktípussal lehet találkozni, de emellett jócskán akad üveg, hungarocell, háztartási tisztítószer, papucs, autókarosszéria és még hűtő is az ártérben.

A Zábrák csapata kemény fába vágta a fejszéjét, amikor úgy döntött, hogy csatlakozik a PET kalózok egyre népesebb táborához, mert a fizikai erőpróbán túl, a PET Kupa lelkileg is megterhelő. Ugyanis aki korábban csak képeket, filmeket látott a hulladékbányákról, az most a saját szemével szembesülhetett azzal, hogy milyen károkat tud okozni az emberi nemtörődömség. Sokszor több éves, a partfalba beékelődött anyagokat kellett szó szerint kibányászni. A résztvevők fejében pedig munka közben folyamatosan zakatol a kérdés: hogyan lehetséges ez? Tudjuk, hogy sokféle válasz adható erre, ahogy azt is, hogy ha nem sikerül a „cső elején”, vagyis a fogyasztónál elérni, hogy változtasson fogyasztói szokásain, válasszon csomagolásmentes vagy legalább újrahasznosítható anyagba csomagolt termékeket, amiket aztán életútjuk végén a szelektív gyűjtőbe helyez, addig nem reménykedhetünk a hulladék radikális csökkenésében. Kárpátalján, a Tisza forrásvidékén sok településen nem megoldott még a hulladék elszállítása sem, emiatt a lakosság elégeti vagy a folyóba dobja a megtermelt hulladékot. Az utóbbi években tapasztalható lassú, de biztató fejlődést sajnos a háború megállította. Ezért a következő években is szükség lesz a folyómentők munkájára, hogy megakadályozzák a szennyezés továbbjutását a folyó alsóbb szakaszaira, illetve a régi lerakódásokat felszámolják. Bár a Zábrák kármentesítéssel foglalkozó cégként sokféle szennyezést látott már, még számukra is meglepő volt, hogy mi minden lapul a madárdalos erdőben és nádasban...

Habár a helyzet korántsem biztató, mégsem távoznak szomorú szívvel a PET Kupa résztvevői a 4 napos eseményről. Épp ellenkezőleg! Felüdítő saját kezűleg tenni valamit a környezetért, látni, ahogy telnek a zsákok, és a szemünk előtt lesz újra tiszta egy-egy folyószakasz, ártéri erdő. Nem mellesleg a közös munka, a fáradtság, a szúnyogokkal és böglyökkel való küzdelem közelebb hozza egymáshoz az embereket. A  Zábrák 7 fős csapata is még jobban összekovácsolódott a 4 nap alatt. Nem is lehet másképp végezni ezt a munkát, mint egymást támogatva a nehezebb pillanatokban és együtt örülve a sikereknek! Mert ünnepelni valóból is akad bőven egy PET Kupán! A szelektált (ezért több PETákot érő) zsákok leadása, az adott napi táv után a kikötés, megérkezés, az összegyűjtött vegyes szemét közös szelektálása – és az utolsó zsák utáni elégedettség állapota – mind-mind olyan érzések, amelyeket a „normál” életben nem élünk át. Büszkeséggel vegyes keserédes boldogság ez.

A PET Kalózok élete azonban nemcsak a munkából áll: a PET a Sztár a PET Kupa saját tehetségkutatója, amire minden csapat valamilyen produkcióval készül. Arról, hogy kié sikerült a legjobban, a legőszintébb zsűri: a gyerekek döntenek. A Zábrák csapata egy ismert sláger, a Beatrice 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás c. klasszikus átiratával lépett fel, osztatlan sikert aratva a közönség soraiban.

A III. Tisza-tavi PET Kupa eredményei

A tiszafüredi egy napos hajóépítést 3 vízen töltött nap követte. A 14 csapatból álló (9 cég, 2 oktatási intézmény és 3 családi, baráti társaság) flotta első nap a Tiszafüred-Tiszaszőlős közötti távon hajózott. Itt mérsékelt mennyiségű szemetet találtak, ráhangolódásnak, bemelegítésnek tökéletes volt. A második napon a Tiszaszőlős-Tiszaderzs közötti szakaszt tisztították meg, ez a nap már jócskán tartogatott PET-bányákat. A harmadik napon gyűlt össze a legtöbb hulladék, ennek Tiszanána-Dinnyéshát volt a végállomása.

Esténként a mezőny visszatért Tiszafüredre, ezért a mindennapos sátorbontást, tábor építést ezúttal megspórolták maguknak.

Június 19-én, a gyönyörű dinnyésháti kikötő és strand adott otthont a díjátadónak. Az verseny állását a csapatok folyamatosan nyomon követhették a Tiszta Tisza applikáción keresztül, azonban az utolsó napi mennyiségek még módosíthatták a helyezéseket, ezért senki sem lehetett biztos abban, hogy hányadik helyet érte el.

A hagyományok szerint elsőként a szervezők és csapatok munkáját segítő önkéntesek vehették át az okleveleiket, majd következett az eredményhirdetés.

A Zábrák csapatát 7. helyen szólították, 7190 PETákot sikerült összegyűjteniük, ami egy először induló csapattól rendkívül jó teljesítmény!

Jövőre lesz cél – túlszárnyalni a 7. helyet – mert az nem is kérdés, hogy akit egyszer a tiszai szemétszedés megérintett, az visszavágyik! J

Doró Viktória írása

Vissza

Keressen minket

Tervezőiroda: 1118 Budapest, Budaörsi út 131/a.

Telephely: 8600 Siófok, Somlay Artúr utca 11.

Telefonszám: +36 (1) 341-1998

E-mail: zabrak@zabrak.hu

Széchenyi Terv
Széchenyi 2020